Którą kreatynę wybrać?

Osoby uprawiające sporty siłowe często uważają, że stosowanie kreatyny jest w ich przypadku oczywiste. Wiele wątpliwości pojawia się jednak w momencie, kiedy spośród wielu dostępnych na rynku produktów trzeba wybrać ten odpowiedni dla siebie.

Na początek warto określić, którą formą kreatyny jest się zainteresowanym. Najbardziej popularny jest monohydrat, który poleca się także początkującym sportowcom oraz kobietom decydującym się na stosowanie kreatyny. Monohydrat jest bardzo dobrze przebadany i zapewnia wysoką skuteczność. Za najlepiej przyswajalny uznaje się natomiast jabłaczan kreatyny. Oprócz nich dostępne są azotan, fosforan, ester etylowy, cytrynian, chlorowodorek oraz chelat magnezowy kreatyny. Wszystkie formy kreatyny mają swoich zwolenników. W celu podjęcia właściwej decyzji warto zatem zapoznać się listą produktów, które zyskały największą popularność, korzystając z niezależnego rankingu kreatyn. Można w nim odnaleźć między innymi takie produkty jak Storm marki Universal, NitroBolon firmy Trec oraz Creatine Xplode wyprodukowany przez firmę Olimp. Lista polecanych preparatów jest jednak znacznie dłuższa, dlatego warto dokładniej się z nią zapoznać.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że w sprzedaży dostępne są kreatyny same bądź z dodatkami innych składników. W przypadku początkujących sportowców zaleca się raczej samą kreatynę. Osoby bardziej zaawansowane mogą natomiast sięgać po produktu zawierające dodatkowe składniki, jednak muszą pamiętać o ich starannym doborze.

kreatyny na trening